DROPSHiPPiNG


Dropshipping Türkiye'de yeni yeni yaygınlaşan ama yurtdışında yaygın olarak kullanılan son derece kolay bir internetten para kazanma yöntemidir. Sermaye gerektirmeyen ve kazancı yüksek bir iş koludur. Bu konuda size dropshipping sistemini tanıtmaya, sistemin nasıl işlediğini anlatmaya,  kendi deneyimlerimi paylaşmaya çalışıcağım. Aynı zamanda sistemin avantajları ve dezavantajları nelerdir ve ücretsiz iş yapan dropshipping  firmaları hangileridir ayrıntılı bir şekilde bunlardan bahsedicem.

Dropshipping Nedir

Dropshipping satıcının satacağı malı stoklamadan internet üzerinden satmasıdır. Satıcı bir toptancı veya distribütörle anlaşma yapar. Bu anlaşmaya göre siz toptancının stoğunda bulunan herhangi bir malı eBay gibi bir açık artırma sitesinden satışa çıkartırsınız. Mal satıldığında satın alan kişinin kimlik ve adres bilgilerini toptancınıza bildirirsiniz, toptancınızda malı sizin adınıza gönderir. Yani siz müşteriyi bulup direk toptancıya havale edersiniz hepsi bu, teferruatlarla dropshipper yani toptancınız ilgilenir. Daha iyi anlamanız için aşağıdaki tabloda dropshipping basit  bir şekilde tasvir edilmiştir. Dropshipping Nasıl Yapılır ?

 Dropshipping yapmamız için öncelikle satış yapabileceğimiz bir sitemiz olmalı tabii bu ekstra maliyeti olan bir iş. Önce bir alan adı almak lazım ayrıca birde hosting firması gerekli ikisini alsak bile websitesi yapmayı bilmiyorsak birde yaptırmaya para vereceksin. Tüm bunlarara para vermek yerine daha iyi bir seçenek olan müşterisi hazır eBay gibi açık artırma sitelerinde satış yapmak en mantıklısı bana göre.
Ebay da hesap açtığımızı farzederek anlatmaya devam ediyorum. Ebayda hesap açarak satış yapacağımız yeri yani işyerimizi açmış olduk şimdi yapmamız gereken şey dükkanımıza mal verecek bir toptancı yani dropshipper bulmak. Dropshipping te en önemli mevzu budur. İnternette güzel bir araştırma yaptık ve ucuz mal satan güvenilir ve ücretsiz bir dropshipper bulduk farrzediyoruz. Bu dropshipper ın sattığı malları inceledik ve 30 dolara bir mp3 playerı gözümüze kestirdik. Kaça satacağımıza karar verelim hemen 10$ kar %16 paypal ve ebay kesintisi 5$ eder 45 dolar. 45$ dan ürünümüzü satışa çıkartıyoruz tabi kargo fiyatınıda ayriyetten belirtiyoruz. Bazı Dropshipper firmaları ücretsiz kargo seçeneği sunarlar özelliklede çin dropshipperlar yapar bunu. Mp3 playerımız satılana kadar bekliyoruz  ve satıldığında müşteri de parayı ödemiş demektir. Müşterimizin adres bilgilerini  dropshipper firmamıza veriyoruz. Firmanın  mp3 playerı müşterimize biran önce göndermesi gerekiyor ki bizde müşterimize kargo takip numarasını vakit kaybetmeden bildirelim. Unutmayın müşterinizle ne kadar ilgili ve alakadar olursanız, sorularını vakit kaybetmeden yanıtlarsanız size olumlu yorum ve pozitive feedback olarak geri dönecektir. Olumlu feedback leriniz arttıkçada satış grafiğiniz hızla artıcaktır . Ebayda ilk satışlarım feedback olmamasından dolayı düşüktü. Geriye kargolanan malın yerine sağlam bir şekilde ulaşması kalıyor. Müşteriye ulaşan malda herhangi bir arıza veya defo da yoksa sorunsuz bir şekilde ilk satışımızı yapmış olduk. Peki arızalı çıkarsa ne yapabiliriz;  böyle bir durumda çoğu dropshipper firması  müşterinize yeni bir mal gönderir ama fiyatı düşük ürünlerde kanıt olarak bir fotoğraf , fiyatı yüksek ürünlerde ise arızalı ürünü geri iade etmenizi ister. Dropshipper seçerken bunada dikkat etmelisiniz anlaşma kurallarında böyle bir durumda ne yaptıklarını yazan bir dropshipperla çalışmalısınız.